Zdobądź z nami nowych przyjaciół
parkrownica.pl to miejsce, w którym znajdziesz firmy podobne Twojej!

Piekarnia-Cukiernia NATURA


W której cukierni w Poznaniu można kupić rogale marcińskie?


Tradycyjne poznańskie wypieki, czyli rogale świętomarcińskie pojawiają się każdego roku w okolicy 11 listopada w wielu polskich cukierniach i piekarniach. Nie każdy jednak wie, że wypieki powstałe zgodnie z oryginalną ponad 100-letnią recepturą są dostępne wyłącznie w województwie wielkopolskim. W 2008 roku rogal marciński uzyskał certyfikat unijny „Produktu o chronionej nazwie” i trafił tym samym na listę regionalnych przysmaków. Wszystkie osoby, które pragną skosztować tradycyjnego rogala, powinny udać się do Poznania. Tutaj również przed zakupem należy sprawdzić, czy dana cukiernia dysponuje stosownym certyfikatem potwierdzającym zgodność produktu z określonymi wytycznymi (mowa oczywiście o użytych składnikach oraz wadze rogala, która powinna wynosić 150-250 g).

Na stronie internetowej rogalemarcinskie.pl można zapoznać się z ofertą piekarni działającej w kilku punktach w Poznaniu. Cukiernia proponuje rogale marcińskie, które są wypiekane według oryginalnego przepisu. Cukiernicy stosują ciasto francuskie, a nadzienie składa się z m.in. białego maku, bakalii, śmietany, masła i skórki pomarańczy. Klienci mogą zapoznać się ze szczegółowym przepisem dostępnym na stronie, a także mapkę wraz z listą wszystkich prowadzonych punktów, w których sprzedawane są poznańskie rogale świętomarcińskie. Co więcej, istnieje również opcja złożenia zamówienia online na dowolną liczbę regionalnych przysmaków wraz z dostawą na terenie całego kraju i za granicą.

Skąd wzięły się rogale świętomarcińskie?

Według legendy przekazywanej z pokolenia na pokolenie, w jednej z poznańskich parafii proboszcz co roku w listopadzie wracał do historii św. Marcina, który podarował połowę żołnierskiego płaszcza napotkanemu żebrakowi, aby ten mógł się ogrzać. Opowieść zainspirowała lokalnego cukiernika, który postanowił upiec słodkie przysmaki w kształcie końskiej podkowy. Kilkaset rogali trafiło do najbiedniejszych mieszkańców. Tradycja przetrwała, a z każdym rokiem do inicjatywy przyłączali się kolejni piekarze. Dziś mieszkańcy Poznania w dniu 11 listopada biorą udział w paradzie poruszającej się wzdłuż ulicy św. Marcina. Patron otrzymuje klucze do bram miasta, a wszyscy uczestnicy udają się wtedy do lokalnych cukierni, aby zakupić wielkopolskie rogale i wspólnie z bliskimi uczcić to wyjątkowe święto. 

Wystaw opinię firmie

Ocena firmy: (0 z 0 głosów)


WWW: https://rogalemarcinskie.pl/
Dodano: 2023-02-16
Telefon: +48 668 654 749
Miejscowość: Kobylnica
Adres: Poznańska 99a
Kod pocztowy: 62-006

Źródła:
https://rogalemarcinskie.pl/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Rogal_%C5%9Bwi%C4%99tomarci%C5%84ski
https://mojewypieki.com/przepis/rogale-marcinskie

Podobne Firmy

Kartop
ul. Zwycięstwa 37, 64800 Chodzież
BHP-KOMPLEX
ul. Malinowa 22, 62052 Komorniki
Colormachine
ul. Naramowicka 47, 61622 Poznań
Rozgłoś swoją obecność w sieci
Wyszukuj najlepszych usługodawców
Notuj wzrosty w wynikach sprzedaży